Izvješće AidWatch 2024.: Čijim interesima zapravo služi službena razvojna pomoć (ODA)?

CONCORD-ovo izvješće AidWatch za 2024. otkriva da službena razvojna pomoć (ODA) iz država članica EU-a sve više služi nacionalnim interesima, pri čemu ne ispunjava ni kvantitativne ni kvalitativne ciljeve.

Bruxelles, 22. listopada 2024. — Izvješće AidWatch za 2024., koje je jučer objavio CONCORD – europska konfederacija nevladinih organizacija koje rade na održivom razvoju i međunarodnoj suradnji, čija je CROSOL članica, razotkriva oštru suprotnost između narativa koji promoviraju institucije i vlade država članica Europske unije te stvarnosti iza prijavljenih ODA podataka. Detaljna analiza otkriva da se ODA precjenjuje, preusmjerava i manipulira podacima. Više od 50 godina nakon što su Ujedinjeni narodi 1975. godine postavili cilj od 0,7% bruto nacionalnog dohotka za službenu razvojnu pomoć (ODA), većina zemalja članica EU-a još uvijek ne ispunjava ovu obvezu. To je dovelo do stvaranja ‘duga pomoći’ prema partnerskim zemljama u iznosu većem od 1,2 bilijuna eura!

Izvješće otkriva kako države članice EU-a preuveličavaju ODA podatke usmjeravajući sredstva prema nacionalnim ekonomskim i političkim ciljevima. Više od jedne petine eura koji prijavljuju 27 država članica EU-a kao ODA ne zadovoljava kriterije za ODA. Još gore, pravila Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) i njezin Odbor za razvojnu pomoć (DAC) dopuštaju ovo preusmjeravanje ODA. Najveći dio preuveličanih ODA podataka proizlazi iz prijavljivanja troškova pomoći izbjeglicama untuar vlastitog teritorija kao međunarodnu pomoć, kao i napuhavanja podataka o dugovima i transakcijama razvojnih financija.

Nakon ruskog agresorskog rata u Ukrajini, zabilježen je povijesni vrhunac javnog financiranja, prijavljenog kao ODA, koje se koristilo za pokrivanje troškova prihvata izbjeglica u EU-u. Ove izdatke, koje OECD naziva ‘troškovima izbjeglica u zemlji donatora’, DAC zemlje su prekomjerno prijavljivale – trend koji je izazvao oštre kritike predsjednika OECD DAC-a. Međutim, prijavljivanje troškova izbjeglica u zemlji donatora kao ODA i dalje je značajan trend u nekoliko država članica EU-a, unatoč smanjenju broja dolazaka izbjeglica između 2022. i 2023. godine u nekim zemljama.

Zbog odluka država članica EU, Europska komisija planira smanjiti izdatke za međunarodnu suradnju za čak 2 milijarde eura u nadolazećim godinama, što dodatno dovodi u pitanje ispunjenje obveza u ovom ključnom području.

X