Poziv na online diskusiju: “Kako možemo osnažiti uključenost mladih u europsku demokraciju?”

U lipnju ove godine očekuju nas izbori za Europski parlament, a s njihovim sve bližim datumom, fokus se stavlja na mlade i njihovu ulogu u demokratskim procesima Europske unije. Rasprava o tom važnom pitanju bit će održana kako bi istražili kako poticati aktivno sudjelovanje mladih u europskoj demokraciji.

Za nadolazeće izbore za Europski parlament, pet država članica je smanjilo donju dobnu granicu za glasovanje. U Belgiji, Njemačkoj, Malti i Austriji, minimalna dob za glasovanje bit će 16 godina, a u Grčkoj 17 godina. Što možemo naučiti iz njihovih iskustava? Koje su pozitivne i negativne strane tih promjena?

Osim izbora za EP, postoji još mnogo načina na koje građani EU mogu sudjelovati u radu institucija EU i pokušati provesti promjene u politici EU. Koliko su mladi informirani o EU i njezinim institucijama? Znaju li kako stupiti u kontakt s njima i osigurati da se njihov glas čuje? Kako EU i njezine članice mogu potaknuti veće sudjelovanje mladih i sudjelovanje u njezinom radu?

Pokušat ćemo odgovoriti na ova pitanja s našim stručnim panelistima iz Belgije, Danske i Hrvatske u ovoj raspravi.

PANELISTI:

Josip Miličević (Hrvatska), 30 godina, magistrirao na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Trenutno radi kao glavni tajnik Mreže mladih Hrvatske (MMH), koja djeluje kao nacionalno vijeće mladih u Hrvatskoj. Josip ima profesionalno i aktivističko iskustvo u različitim temama poput mladih politika, sindikata, volontiranja s izbjeglicama, demokratizacije u sportu itd.

Manon Quinet (Belgija), 22 godine, studentica međunarodnog prava s naglaskom na održivi razvoj i globalnu pravdu. s naglaskom na održivi razvoj i globalnu pravdu. Manon je savjetnica mladih za Flamansko vijeće mladih. Prije ove pozicije, obavljala je dužnost belgijske predstavnice mladih u UN-u. Glavne teme kojima se bavila tijekom ovih mandata uključuju sudjelovanje mladih i zagovaranje mentalnog zdravlja. Aktivna je u različitim nevladinim organizacijama koje se bave pravima žena i klimatskom pravdom.

Tarik Deljković (Danska), 24 godine, je student političkih znanosti na Sveučilištu Southern Denmark. Tarik je ambasador EU karijera na Sveučilištu Southern Denmark od 2022. do 2024. godine i izaslanik za mlade u Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe. Osim toga, trenutno radi kao asistent u danskoj nevladinoj organizaciji Demokrati i Europa Oplysningsforbundet (DEO), gdje sudjeluje u projektu mladih usmjerenom na poticanje većeg sudjelovanja mladih u raspravama o EU.

Datum:

8. svibnja 2024., 15:00 sati

Mjesto: ONLINE (Zoom )

Za sudjelovanje u diskusiji obavezna je registracija na ovoj poveznici: Zoom

Financirano sredstvima Europske unije.

X